środa, 16 listopada 2016

Stefan Darda

Jednak mnie dopadła. Z wielkim trudem przychodzi mi pisanie tych słów. Drżą mi dłonie i jest mi niedobrze ze strachu. Boję się tego, co stanie się za kilkanaście, może kilkadziesiąt minut. 
Dziś wtorek. Jest godzina 02.17. Za kilka godzin powinienem się ubrać i pojechać do pracy, do Lublina. Jednak prawdopodobnie już nigdzie stąd nie wyjadę. Przynajmniej żywy.                                                                         
                                                                     Stefan Darda Dom na wyrębach

Autor  
Stefan Darda uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich twórców literatury grozy i fantastyki. Urodził się 2 września 1972 roku i pochodzi z Lubyczy Królewskiej położonej na malowniczym Roztoczu Po ukończeniu szkoły muzycznej i tomaszowskiego liceum rozpoczął studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jako miłośnik muzyki folkowej został członkiem znanego zespołu "Orkiestra pod wezwaniem Świętego Mikołaja", z którym koncertował i nagrywał płyty do roku 1995. Pasjonował się również turystyką i żeglarstwem. Zadebiutował w 2008 roku powieścią Dom na wyrębach, która od razu dała mu nominację do dwóch prestiżowych nagród literackich i zjednała sporą rzeszę sympatyków. Od 1998 roku Stefan Darda mieszka w Przemyślu i -jak często podkreśla- jest z naszym miastem silnie związany. W planach twórcy jest umieszczenie akcji jednej ze swoich powieści właśnie w Przemyślu.
Oficjalna strona autora

Wydane powieści i zbiór opowiadań (trzy pierwsze pozycje na liście posiadamy w bibliotece- zapraszamy):
-Dom na wyrębach (2008)
-Czarny Wygon (Cz. I) Słoneczna Dolina (2010)
-Czarny Wygon (Cz. II) Starzyzna (2010)
-Czarny Wygon (Cz. III) Bisy (2012)
-Czarny Wygon (Cz. IV) Bisy II (2014)
-Opowiem ci mroczną historię (2014)
-Zabij mnie, tato (2015)

Powieści 

Dom na wyrębach to debiutancka powieść Stefana Dardy. Głównym bohaterem jest Marek Leśniewski- „mężczyzna po przejściach”. Chcąc zostawić za sobą przeszłość, opuszcza Wrocław i przenosi się na wieś, do zagubionego wśród lasów Lubelszczyzny przysiółka Wyręby. Sielankę życia w nowym miejscu burzy dziwne zachowanie sąsiada, na temat którego po okolicy krążą niesamowite plotki. Z upływem czasu wokół niego dzieje się coraz więcej rzeczy, których nie da się racjonalnie wyjaśnić. Bohater uświadamia sobie, że oprócz niego i dziwnego sąsiada w Wyrębach mieszka ktoś jeszcze, albo coś…
Powieść Stefana Dardy była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i zajęła piąte miejsce w plebiscycie Nagrody Sfinksa w 2008 roku.

Głównym bohaterem Słonecznej Doliny, pierwszej części cyklu Czarny Wygon, jest Witold Uchmann, dziennikarz po pięćdziesiątce, który specjalizuje się w opisywaniu zjawisk paranormalnych. Pewnego dnia otrzymuje dziwnego e-maila. Młody mężczyzna informuje Uchmanna, że na Roztoczu, niedaleko Zwierzyńca, jest przeklęte miejsce, o którego istnieniu nie wie nikt poza tajemniczym nadawcą wiadomości. Dziennikarz, pomimo ostrzeżenia ze strony najbliższego przyjaciela, decyduje się na spotkanie z informatorem. Dociera do wioski, która już od pierwszych chwil sprawia dziwne wrażenie. Spotkania z kolejnymi osobami i otrzymany od tajemniczego mężczyzny zeszyt przekonują go, że warto bliżej przyjrzeć się sprawie. Jednak w sielskiej okolicy pojawiają się dziwne postacie i mają miejsce przerażające incydenty, które coraz bardziej osaczają Uchmanna.

Starzyzna to druga część cyklu powieści o przeklętej wiosce na Roztoczu. Witold Uchmann podejmuje dziennikarską wyprawę do miejsc opisanych w tajemniczym brulionie. By uratować życie kilkuletniej dziewczynki, musi stawić czoła przerażającemu księdzu, który krąży w okolicach Starzyzny.Czy Uchmannowi uda się poznać prawdę dotyczącą wydarzeń z 1952 roku, a tym samym uratować życie córeczki Rafała?
Wielkie niebezpieczeństwo grozi też Adamowi Nawrotowi, który postanowił ruszyć na poszukiwanie zaginionego przyjaciela. Czy uda im się sprowadzić do „naszego świata” naznaczonych klątwą mieszkańców Starzyzny?
Długo oczekiwane Bisy zawierają kontynuację losów dziennikarza Witolda Uchmanna oraz jego przyjaciela Adama Nawrota, który wyruszył na poszukiwanie zaginionego kolegi, a także mieszkańców Starzyzny, zawieszonej w czasie wioski, nad którą ciąży upiorna klątwa. Umiejętnie podtrzymując napięcie, autor wprowadza do fabuły także nowe postacie i nowe miejsca akcji. W finałowych scenach czytelnicy dowiedzą się, czy klątwa, która zagraża córeczce Rafała Gielmudy, przestała działać i czy dawni mieszkańcy Starzyzny są już bezpieczni?
Bisy II to ostatnia część cyklu Czarny Wygon. Przenikające z innego wymiaru zło łączy się z mocami, które w małej wiosce znalazły podatny grunt i błyskawicznie rosną w siłę. Witold Uchmann przekonał się już na własnej skórze, czym to grozi, więc postanawia stawić im czoła. Niespodziewanie otrzymuje wsparcie i wszystko wskazuje na to, że są szanse na pozytywny obrót spraw, gdy nagle z objętej klątwą zatajenia Starzyzny zaczynają do niego docierać coraz bardziej niepokojące wieści. Wygląda na to, że będzie musiał wrócić tam raz jeszcze, by stoczyć ostateczną walkę z Czarnym i jego sprzymierzeńcami...
Opowiem ci mroczną historię to pierwszy zbiór opowiadań Stefana Dardy. Wydane teksty powstawały na przestrzeni kilku lat, a niektóre z nich były już publikowane , np. w prasie. Przykładem mogą być opowiadania Ostatni telefon , Spójrz na to z drugiej strony czy tytułowe Opowiem ci mroczną historię. Publikacja zawiera również teksty nigdzie nie publikowane, np. Nika, która odwołuje się do słowiańskiego folkloru. 



Najnowsza powieść Stefana Dardy Zabij mnie, tato jest kryminałem, którego akcję autor osadził we współczesnych polskich realiach. Rok 2015, centralna Polska. Trzynastoletnia Wiktoria wraz z dwiema młodszymi siostrami wraca ze szkoły. Dwieście metrów od domu spotyka znajomych, dziewczynki idą dalej same, lecz nie docierają do celu. Niedługo potem przyjaciel zrozpaczonej rodziny, emerytowany policjant, korzystając z nieformalnych informacji, dowiaduje się, że zwolniony z więzienia psychopatyczny zabójca zniknął i nie wiadomo, gdzie przebywa. Ani „ustawa o bestiach”, ani dyskretna obserwacja policji nie okazały się skuteczne. Kolejne zdarzenia świadczą o tym, że te dwie sprawy mogą się ze sobą łączyć.

W 2011 roku Stefan Darda gościł w naszej szkole, pozostawił nam w swoich książkach pamiątkowe dedykacje:


Źródła
Materiały promocyjne wydawnictwa Videograf II, strona autora, Wikipedia, granice.pl, Empik, Lubimy czytać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz